Savoir-vivre w hotelowym SPA

Podczas wizyty w hotelu warto skorzystać również z hotelowego SPA, które zapewnia wiele zabiegów dla naszego ciała. Możesz zażyć masażu, zabiegów na twarz i ciało czy po prostu dać odpocząć swojemu ciału jak i umysłowi. Ale czy wiesz, że istnieje coś takiego jak kodeks postępowania w SPA? Jest to zbiór zasad, których należy przestrzegać, by nie przeszkadzać innym gościom i samemu w pełni się zrelaksować. Etykieta w hotelowym SPA co wypada a co nie? W tym artykule Ci to przedstawię.

Bądź punktualny

Na zabieg nie należy się spóźniać. Jeśli już dojdzie do takiej sytuacji, Twój zabieg zostanie skrócony o ten czas, by inni goście mogli rozpocząć swój planowo. Co więcej, warto przyjść 15 minut wcześniej, by móc na spokojnie przygotować się do zabiegu. Jeśli wiesz, że na pewno nie uda Ci się przybyć na czas, warto poinformować o tym telefonicznie.

Zapomnij o telefonie

Choć w dzisiejszych czasach rzadko kiedy rozstajemy ze swoim smartfonem, na czas pobytu w SPA będziesz musiał. Podczas zabiegu nie powinno się korzystać z tabletu lub innych urządzeń. Takie zachowanie nie jest mile widziane. Odbierane jest jako brak szacunku dla pracy osoby, która ten zabieg wykonuje.

Ponadto, SPA to miejsce wyciszenia i relaksu, a dźwięk telefonu może działać nerwowo na innych gości. W końcu wszyscy jesteście tam po to, aby w pełni się zrelaksować, prawda?

Pamiętaj o higienie

Dwie godziny przed zabiegiem warto wziąć prysznic, by się odświeżyć. Nie należy używać kremów czy balsamów do ciała, ponieważ podczas zabiegu może to spowodować wywołanie reakcji alergicznej. Terapeuta będzie używał kosmetyków przeznaczonych do danego zabiegu.

Panowie, którzy zdecydują się na zabieg twarzy mogą się ogolić, ale co najmniej dwie godziny przed jego rozpoczęciem, by nie podrażnić skóry. Choć nie jest to obowiązkowe. Natomiast panie, które zdecydują się na zabieg całego ciała, mogą wykonać depilację dzień wcześniej.

Z dziećmi czy bez dzieci?

To kwestia dość sporna. Jeżeli decydujemy się na wyjazd z dziećmi, warto dowiedzieć się czy obiekt, do którego się wybieramy może zapewnić dla nich jakieś atrakcje. W niektórych z nich są zatrudniani animatorzy, by umilić czas dziecku, którego rodzic korzysta z zabiegów w SPA. Są również osobne baseny dla dzieci i dorosłych.

Warto jednak zastanowić się, czy nie lepiej pozostawić pociechy w domu pod opieką bliskich osób. W końcu do SPA jedzie się po to, by odpocząć, również od dzieci.

Napiwek

W Polsce nie jest to zwyczajem, by dawać napiwek dla osoby wykonującej zabieg. Za granicą przyjmuje się, że dodatkowa gratyfikacja powinna wynosić co najmniej 20% kwoty zabiegu. Jeśli jednak zdecydujesz się dać napiwek terapeucie na pewno będzie mu niezmiernie miło.

Nie jedz

Nie należy jeść tuż przed zabiegiem ciężkostrawnych posiłków. Zjedz posiłek minimum 2 godziny przed, by nie nabawić się problemów żołądkowych, które spowodują dyskomfort w trakcie zabiegu. Również nie wskazane jest pice alkoholu przed planowaną wizytą.

SPA to strefa wyciszenie i relaksu. Pamiętaj więc o tych zasadach, by umilić ten czas innym i, przede wszystkim, sobie. Jak mówi jedna złota myśl: Traktuj innych tak, jakbyś sam chciał być traktowany.

 

Author: krakowmiasto.pl