Mieszkanie czy dom? Co warto wybrać?

Trwająca pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 oraz wywoływanej przez niego choroby COVID-19 całkowicie zmieniła nasze życie. Na długiej liście zmian nie zabrakło również dotyczących naszych wyborów zakupów. Dotyczy to także rynku nieruchomości. W związku z falą zachorowań oraz niepewną przyszłością ekonomiczną, gwałtownie spadło zainteresowanie mieszkaniami. Dużo częściej natomiast wyszukujemy oferty domów jednorodzinnych lub działek. To każe przyjrzeć się z bliska temu zagadnieniu oraz przeanalizować wady i zalety obu rozwiązań.

  1. Kupno mieszkania. Czemu warto się zdecydować?
  2. Zakup domu jednorodzinnego. Zalety tego rozwiązania
  3. Dom czy mieszkanie. Co warto wybrać w czasie pandemii?

Kupno mieszkania. Czemu warto się zdecydować?

Najważniejszym argumentem przemawiającym za kupnem mieszkania dla wielu osób jest z pewnością cena. Spora część kupujących kieruje się przy tym jednak nie tylko względami finansowymi – ważna jest dla nich również łatwość utrzymania takiej nieruchomości. Niestety nie sposób zapomnieć również o jego wadach, które szczególnie dotkliwe okazały się podczas ogólnonarodowej kwarantanny. Konieczność korzystania z jednej klatki schodowej wspólnie z sąsiadami (co zwiększa ryzyko zakażenia) oraz brak własnego ogrodu, na którym w odosobnieniu moglibyśmy spędzać czas na świeżym powietrzu.

Zakup domu jednorodzinnego. Zalety tego rozwiązania

Zdaje się, że to właśnie ta ostatnia zaleta zadecydowała o skokowym wzroście popularności domów jednorodzinnych, który odnotowało niejedno biuro nieruchomości Kraków. W sytuacji, gdy możliwości wychodzenia z domu były drastycznie ograniczone, własny ogród niejednokrotnie okazywał się prawdziwym wybawieniem. Nie bez znaczenia jest też poczucie bezpieczeństwa – brak wspólnej z innymi osobami klatki schodowej i korytarzy znacznie minimalizował ryzyko wzajemnego zarażania. Właściciele domów jednorodzinnych chwalą sobie poza tym niezależność i brak bezpośredniego sąsiedztwa, które – jak większość z nas zdążyła się boleśnie przekonać – potrafi być naprawdę kłopotliwe.

Dom czy mieszkanie. Co warto wybrać w czasie pandemii?

Kupując nieruchomość, nie powinniśmy skupiać się wyłącznie na aktualnej sytuacji. Pamiętajmy bowiem, że taki zakup to inwestycja na długie lata, a dom i mieszkanie powinien spełniać nasze oczekiwania również kilkanaście, a czasem nawet kilkadziesiąt lat później. Jeśli cenimy sobie wygodę, dobrą lokalizację oraz niskie ceny – wybierzmy mieszkanie. Jeśli od tych zalet ważniejsza jest dla nas niezależność oraz posiadanie własnego, przeznaczonego jedynie dla nas podwórka lub ogrodu – postawmy na zakup domu jednorodzinnego. Oba rodzaje ofert znajdziemy na https://nestbrokers.pl/.

 

Author: krakowmiasto.pl