Zdrowie jamy ustnej – poradnik od A do Z

Dbałość o higienę jamy ustnej odwdzięczy Ci się nie tylko śnieżnobiałym uśmiechem, ale i dobrym samopoczuciem oraz pewnością siebie. Jakich preparatów i akcesoriów używać, by mieć zawsze zdrowe zęby? Oto poradnik, który krok po kroku przeprowadzi Cię przez sprawdzone zasady i sposoby pielęgnacji jamy ustnej.

Dobry nawyk kluczem do sukcesu

Zanim przystąpimy do przeglądu sprawdzonych metod utrzymania zębów w pełnym zdrowiu, musimy podkreślić nadrzędną zasadę: systematyczność. Mycie zębów jest absolutnie konieczne przynajmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem (po ostatnim posiłku). Tylko w ten sposób możemy chronić zęby przed nagromadzeniem się biofilmu, który stanowi warunki dla rozwoju bakterii. Te zaś są odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach, stany zapalne dziąseł i ubytki.

Kluczowe miejsca, które są najbardziej narażone na próchnicę, to przestrzenie międzyzębowe i zęby położone najdalej (szóstki, siódemki i ósemki). Jak sobie z nimi radzić? Istnieją dwie niezawodne metody:

1. Nić dentystyczna i nie tylko!

Codzienne stosowanie nici dentystycznej pozwala pozbyć się pozostałości jedzenia spomiędzy zębów. Ta czynność powinna poprzedzić właściwe szczotkowanie z użyciem preparatów. Jeśli z jakichkolwiek przyczyn nić jest dla Ciebie kłopotliwa – wypróbuj szczoteczki międzyzębowe. Te niewielkie akcesoria pełnią dokładnie tę samą funkcję – oczyszczania przestrzeni międzyzębowych z resztek pokarmów. są dostępne w różnych rozmiarach, więc łatwo znajdziesz odpowiednie dla Ciebie.

2. Irygator do zębów

To praktyczne urządzenie wytwarza silny strumień wody. Wystarczy skierować dyszę ku zębom, by poczuć działanie tej fantastycznej metody. Irygacja zębów jest zalecana osobom, które mają implanty i korony lub zmagają się z chorobami dziąseł. Sposób działania irygatora sprawia, że jama ustna jest idealnie wyczyszczona. Odpowiednie ciśnienie wody zmiękcza i częściowo usuwa płytkę nazębną, jednocześnie zapewnia całkowity komfort.

Najlepsze szczoteczki do zębów

Dokładne oczyszczanie zębów z osadów zapobiega gromadzeniu się kamienia nazębnego. Zastanawiasz się jaki rodzaj szczoteczki do zębów jest najskuteczniejszy? Tu odpowiedź jest prosta: nowoczesne urządzenia do higieny jamy ustnej podnoszą higienę na maksymalny poziom efektywności. W Twoim zasięgu są:

– szczoteczki elektryczne

– szczoteczki magnetyczne

– szczoteczki soniczne

Każde z tych urządzeń działa w oparciu o intensywne drgania. Różnorodne tryby i możliwość dostosowania prędkości, pozwalają na dostosowanie pracy szczoteczki do naszych potrzeb każdego dnia.

Jeśli zmagasz się z przebarwieniami na zębach i Twoim celem jest uczynienie uśmiechu jaśniejszym i bardziej promiennym – zwróć uwagę na urządzenia, które posiadają funkcję wybielania. Tak! To możliwe bez specjalnych i kosztownych zabiegów u stomatologa!

We wszystkich rankingach popularności wysoko plasuje się szczoteczka soniczna Philips. Linia urządzeń do higieny jamy ustnej, oferowanych przez renomowanego producenta, to pełen wachlarz możliwości. Znajdziemy tu zarówno szczoteczki dla dzieci, jak i dla dorosłych. Dlaczego są tak często wybierane? Oto ich zalety:

– prosta obsługa

– wysoka wodoodporność

– trwałość

– wytrzymała bateria

Płyn do płukania jamy ustnej

Perfekcyjnym zakończeniem codziennego rytuału powinno być zastosowanie płynu do płukania jamy ustnej. Szczególnie powinny o tym pamiętać osoby, którym dokucza nadżerka w buzi. W takich przypadkach warto wybierać preparaty o działaniu antybakteryjnym, bez zawartości alkoholu. Ta metoda świetnie się sprawdza! Dużym wsparciem w regeneracji wrażliwych tkanek, są produkty zawierające składniki o działaniu przeciwzapalnym

Stosowanie płynu do płukania wspiera również remineralizację szkliwa. Zwróć uwagę na zawartość fluoru i hydroksyapatytu – kluczowych związków budujących szkliwo. Redukcja bakterii bytujących w jamie ustnej pozwoli Ci na długo zapomnieć o nieświeżym oddechu.

Author: krakowmiasto.pl