Po co stosuje się wskaźnik masy ciała?

Wiele organizacji, które zajmują się zdrowiem i kondycją organizmu często oblicza dla swoich pacjentów ich aktualny współczynnik BMI. Jest to bardzo ważne i daje cenne informacje na temat tego, w jakim stanie znajduje się obecnie dana osoba. Dlaczego?
Współczynnik BMI obliczany jest po to, by jasno określić, czy masa ciała danej osoby jest w optymalnych wartościach, zbyt wysoka, czy też zbyt niska. Jest to ogromnie ważne, bowiem w przypadku zbyt niskiej wagi lub zbyt wysokiej, zdrowie, a często także życie danej osoby może być w niebezpieczeństwie, a organizm znajduje się w fatalnej kondycji.

 

Ogromną zaletą tego wskaźnika jest fakt, że obliczany jest on dla konkretnego przypadku, a zatem brany pod uwagę jest również wzrost danej osoby oraz jego masa ciała, a także płeć. Istotne jest, że wskaźnik BMI nie może być obliczany dla dzieci, kobiet w ciąży i sportowców. W przypadku dzieci, opracowano już specjalny indeks BMI, jednak kobiety w ciąży i sportowcy nie powinni z niego korzystać. W pozostałych przypadkach jest bardzo cenny i może znacząco ułatwić pracę, czy nawet odchudzanie.

Author: krakowmiasto.pl