Zęby mądrości, czyli ósemki. Kiedy zaleca się ich usunięcie?

Zęby mądrości to trzecie zęby trzonowe u człowieka. Wyżynają się zazwyczaj jako ostatnie, często już w dorosłym życiu. Proces ich wyrastania może być problematyczny, a położenie w głębi jamy ustnej utrudniać codzienną pielęgnację i sprzyjać rozwojowi próchnicy. W związku z tym ósemki są uznawane za najbardziej problematyczne zęby, które bardzo często zaleca się profilaktycznie usuwać, zanim zaczną stwarzać problemy. Kiedy warto zdecydować się na zabieg ekstrakcji zębów mądrości i gdzie go przeprowadzić?

Dlaczego ósemki są tak problematycznymi zębami?

Ósemki zazwyczaj wyrzynają się pomiędzy 16. a 25. rokiem życia człowieka. Jako zęby trzonowe, służą rozdrabianiu pokarmów oraz ułatwiają żucie. Wielu badaczy uznaje zęby mądrości za pozostałość po naszych przodkach, która obecnie stwarza więcej problemów niż korzyści. Położenie w głębi jamy ustnej sprawia bowiem, że wokół zębów mądrości gromadzą się resztki pokarmowe, a ich dokładne doczyszczenie może być problematyczne, a często wręcz niewykonalne. Z tego powodu to właśnie ósemki są szczególnie narażone na powstawanie w ich obrębie stanów zapalnych oraz rozwój próchnicy.

Warto także wiedzieć, że u niektórych osób ósemki nie mają szans na samodzielne wyrżnięcie się – mogą być bowiem ustawione w taki sposób, że nigdy nie wyrosną ponad powierzchnię dziąsła. Wiele osób w ogóle nie posiada ich zawiązków, co jest następstwem zmian ewolucyjnych w rozwoju jamy ustnej i uzębienia człowieka. Istotnym problemem jest także negatywny wpływ ósemek na ustawienie pozostałych zębów w łuku. Zęby mądrości podczas wyżynania mogą bowiem napierać na okoliczne zęby, powodując ich stłoczenie i tym samym powstawanie lub pogłębianie się wad zgryzu. Z tego powodu często zaleca się ich profilaktyczne usuwanie przed lub w trakcie leczenia ortodontycznego.

Wskazania do usunięcia zębów mądrości – kiedy warto zrobić to profilaktycznie?

Problemów związanych z ósemkami można w bardzo prosty sposób uniknąć, decydując się na ich ekstrakcję. Dla mieszkańców stolicy Małopolski zabieg ten najczęściej realizuje chirurgia stomatologiczna w Krakowie, ale jeśli zęby mądrości są całkowicie wyrżnięte, a ich usunięcie mało problematyczne, można go wykonać także w gabinecie dentystycznym, tradycyjną metodą. Wskazaniem do usunięcia ósemek są związane z nimi problemy, w tym np. stan zapalny dziąseł, bóle głowy o podłożu migrenowym, torbiele korzeniowe, próchnica, ucisk na korzenie sąsiednich zębów itp.

Lekarze, których specjalizacją jest chirurgia stomatologiczna w Krakowie, zalecają usuwać ósemki także w sytuacji, kiedy są one nieprawidłowo ułożone, wyrastają pod niewłaściwym kątem oraz powodują zburzenie równowagi ortodontycznej zębów. Aby ocenić, czy zęby mądrości powinny zostać usunięte, należy poddać się diagnostyce – na jej podstawie specjalista zadecyduje, czy istnieją wskazania do ekstrakcji. Zęby mądrości zaleca się natomiast pozostawić np. w sytuacji, kiedy pacjent stracił jeden z sąsiadujących zębów trzonowych – w trakcie leczenia ortodontycznego możliwe jest ustawienie ósemki, aby przejęła na siebie funkcję utraconego zęba.

Artykuł powstał we współpracy z DentoCentrum – chirurgia stomatologiczna Kraków.

Author: krakowmiasto.pl