Awiofobia

Czym jest awiofobia?

Awiofobia zaliczana jest do fobii specyficznych. Czynnikiem powodującym lęk jest w jej przypadku latanie samolotem. O zaburzeniu tym zaczęło się mówić już podczas I Wojny Światowej, gdy zwrócono uwagę na stres przed lotem samolotem występujący u części pilotów i członków załogi.

Zaburzenie u jednostki

Podobnie jak inne fobie, awiofobia przybiera wiele postaci. Różnice występują chociażby w nasileniu strachu – niektóre osoby są w stanie się mu przeciwstawić, inne za nic w świecie nie wejdą na pokład samolotu. Niektórzy doświadczają niepokoju dopiero w momencie przekroczenia progu maszyny, inni zaś stresują się na samą myśl o takiej możliwości.

Objawy

To, że dana osoba cierpi na awiofobię często stwierdzić można na podstawie samej obserwacji. Zewnętrznymi znakami mogą być chociażby zawroty głowy, drżenie rąk, bladość lub wzmożona potliwość w sytuacjach związanych z czynnikiem lękowym. W skrajnym przypadku dojść może nawet do ataku paniki. Osobie zmagającej się z tak poważnymi objawami fobii zalecić należy stosowanie technik relaksacyjnych oraz poddanie się psychoterapii.

 

Author: krakowmiasto.pl